Przejdź do głównej zawartości

Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej

Koordynacja wzrokowo- ruchowa to nic innego jak połączenie tego, co się widzi z wykonywaniem określonych ruchów. Jest ona niezbędna do wykonywania czynności takich jak pisanie, czytanie, ale także będzie potrzebna przy dokładnym wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych pokazywanych przez  kogoś innego czy gotowania.

Jak ją doskonalić?

Źródło: ksiegarnia-edukacyjna.pl


Dla najmłodszych dzieci atrakcyjną zabawą będzie budowanie klocków wg. wzoru. Dzieci mogą budować z klocków drewnianych lub popularnych klocków LEGO.
Fantastyczną pomocą do tego typu zadań będzie układanka MOZAIKA. Jest to zestaw klocków o różnym kolorze i kształcie, a także książeczka z zadaniami do ułożenia.
Czasem trzeba pokombinować, aby obrazek wyszedł dokładnie tak, jak na zdjęciu. 😉

Źródło: alexander.com.pl

Dla starszych dzieci pomocna może się okazać układanka TANGRAM, czyli chińska łamigłówka. Powstała ona z rozcięcia kwadratu na 7 części. Celem gry jest ułożenie elementów tangramu w taki sposób, aby powstał taki sam kształt jak na rysunku.
Wersja online tej gry jest dostępna na stronie: http://www.math.edu.pl/tangram Koniecznie spróbujcie, czy uda Wam się ułożyć figury w odpowiedni wzrór.

Źródło: centrumelektroniki.pl

Ciekawą i emocjonującą grą doskonalącą koordynację, jest "Make&Break", czyli "Zbuduj i zburz". Chodzi w niej o to, aby jak najszybciej zbudować budowle przedstawione na karcie. Podczas odtwarzania rysunku należy zwrócić uwagę na kolory klocków i sposób ich ustawienia. Jest to gra pełna emocji, ponieważ czas budowania jest zdefiniowany poprzez rzut kostką.
Moi uczniowie uwielbiają tę grę!

Czasem ją także modyfikujemy, aby budowle były odbiciem lustrzanym- to wersja dla starszych graczy.

Oczywiście, w każdej z tych propozycji nie musimy grać z wykorzystaniem kart. Możemy dziecku zaproponować samo budowanie według własnego pomysłu, wtedy będziemy rozwijać jego kreatywność i twórcze myślenie.

Zachęcam do zabawy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Porozmawiajmy po kakańsku!

Dzisiaj proponuję Wam zabawę, w której będziecie się porozumiewać nowym językiem. Kiedy byłam dzieckiem rozmawiałyśmy tak z koleżankami w szkole, nie chcąc aby chłopcy rozumieli co do siebie mówimy. Język kakański polega na tym, że przed każdą sylabą w wyrazie wstawiamy sylabę "ka-" . I tak na przykład wyraz kredki będzie brzmiał ka-kred-ka-ki. Oczywiście w tym języku możemy tworzyć całe zdania. Im bardziej biegli będziemy w tym języku, tym bardziej swobodnie będziemy się wypowiadać i będzie brzmiało to bardziej naturalnie. Zdanie w języku polskim: Kasia jedzie z psem do weterynarza.  Zdanie w języku kakańskim: Ka-ka-ka-sia ka-je-ka-dzie ka-z ka-psem ka-do ka-we-ka-te-ka-ry-ka-na-ka-rza. Zachęcam do wspólnej zabawy i rozmowy z członkami rodziny w tym języku. Na początku zaczynamy od tworzenia poszczególnych wyrazów, aby później przejść do tworzenia zdań. Pamiętajcie, że trudniej jest zrozumieć ten język, jeśli samemu nie ma się go jeszcze u

Gorący ziemniak

Na koniec tygodnia zachęcam do zagrania w ekscytującą grę "Gorący ziemniak". Gra jest przeznaczona dla osób od 10 roku życia, dlatego zachęcam do grania całymi rodzinami. W rozgrywce może brać udział nawet do 12 osób. Gra polega na odpowiadaniu na pytania umieszczone na kartonikach. Odpowiadać może jedynie osoba trzymająca ziemniaka, po czym przekazuje go zgodnie z ustaloną wcześniej kolejnością osobie, która odpowiada na to samo pytanie. Runda kończy się w momencie, kiedy bączek odliczający czas się zatrzyma. Wtedy osoba, która ma w rękach ziemniaka przesuwa swój pionek do przodu- to znaczy bliżej grilla. Gra kończy się w momencie, kiedy jeden z graczy stanie na ostatnim polu, czyli na rozżarzonym grillu. Wygrywa osoba, której pionek znajduje się najdalej od tego pola. Oprócz wersji familijnej, wydawnictwo proponuje inne wersje tej gry, które pozwolą Wam na dostosowanie jej do własnych wymagań. Dla młodszych dzieci proponuję jednak wersję junior - zawiera

Czytanie ze zrozumieniem

Jedną z kluczowych umiejętności, którą powinniśmy posiąść w szkole jest czytanie ze zrozumieniem. Przydaje się nam ono w każdym aspekcie naszego życia- podczas odczytywania wiadomości, czytania zasad, instrukcji i wiele, wiele innych. Jednak nabycie tej umiejętności to dla niektórych dzieci długi proces i trudna droga. Co możemy zrobić, aby ułatwić dziecku nabywanie umiejętności czytania ze zrozumieniem? Przede wszystkim możemy angażować dzieci w nasze codzienne sprawy tak, aby zrozumiały do czego jest im ta umiejętność potrzebna. Możemy zaproponować dziecku, aby samodzielnie złożyło np. zabawkę wg. instrukcji lub przeczytało ulotkę leku i upewniło się, jaką ilość dorosły lub dziecko może zażyć. Kiedy będziemy na placu zabaw, może warto najpierw przeczytać zasady korzystania z niego i omówić je z dzieckiem? Najlepszymi sposobami będą takie, które będą wynikały z naszego codziennego życia. Kiedy jednak nie macie pomysłów na to, jak doskonalić czytanie ze zrozumieniem z pomocą pr